Buty minimalistyczne Merrto. Recenzja.

Buty minimalistyczne Merrto. Recenzja.

Czym są buty minimalistyczne Merrto i czy da się w nich biegać? Przeczytajcie o moich wrażeniach z pierwszych kilkudziesięciu kilometrów.

Pomysł

Od dawna biegam w różnych butach z Decathlonu i w zasadzie z każdej dotychczasowej pary jestem zadowolony. Miałem oczywiście jakieś Asicsy, czy Salomony, jednak Kalenji to podstawa 🙂

Postanowiłem mimo wszystko zaeksperymentować i spróbować czegoś zupełnie nowego. Ba! Zdecydowałem, że zrobię to w możliwie ekstremalny sposób, czyli:

  • kupię buty przez internet
  • kupię buty kompletnie nieznanego producenta
  • kupę buty na… aliexpress.com

Przeszukiwałem ten chiński bazar przez kilka dni. Wrzuciłem do przechowalni kilkanaście par butów, aby w końcu w drodze eliminacji, zostały mi dwie pary. Zapytałem Lilę: Które? I wskazała właśnie na Merrto. Uff! Też o nich myślałem – niespotykany kształt, stylistyka five fingers, świetny kolor, intrygujący bieżnik, ciekawe sznurowanie… Biorę! Kilka kliknięć, 35 Euro przelewu i zaczęło się czekanie na buty. Trwało ono 22 dni.

Rozpakowanie

Buty przyszły bez pudełka, ale za to owinięte w stylową czarną folię do pakowania 🙂 Nożyczki, kilka sprawnych ruchów i po chwili buty ujrzały światło dzienne.

buty minimalistyczne 1
Buty Merrto tuż po wyjęciu z paczki.

Tak…, to są buty inne niż wszystkie, z którymi miałem wcześniej do czynienia. Góra to cienki materiał plus sztuczna skóra, spód zaś to bieżnikowana guma. Zwraca niewątpliwie uwagę sposób sznurowania. Nie trzeba robić żadnych pętelek, wystarczy ściągnąć, zasunąć zatrzask i sprawa załatwiona. Nadmiar sznurówek przytrzymywany jest do buta za pomocą niedużego rzepa.

Na nodze

Buty minimalistyczne na nodze dają nawet więcej komfortu niż minimum. Przypomnijcie teraz sobie, jakie mieliści uczucie, kiedy zakładaliście po raz pierwszy swoje buty biegowe? Miękko, przytulnie, przyjemnie? No cóż, w Merrto tak nie ma. Nie jest miękko, bo nie ma na pięcie najnowszej pianki, która by tę miękkość dawała. Czy to źle? Nie wiem. Po założeniu butów miałem uczucie bliskości podłoża. Serio. Zupełnie inaczej niż na boso i inaczej niż w butach z wszystkimi możliwymi systemami antywstrząsowymi.

merrto2
Prezentują się nieźle.

Wierzchni materiał jest bardzo miły w dotyku. Nie ma tutaj żadnej siatki, która „pozwala oddychać” stopom, jednak w bucie stopa, moja stopa, czuje się komfortowo.

W biegu

Zrobiłem w nich kilkadziesiąt kilometrów po twardym podłożu, przy słonecznej pogodzie i w trakcie umiarkowanego deszczu. Muszę powiedzieć, że trzeba do biegania w Merrto chwilę się przyzwyczaić. Kiedy jednak stopa już przywyknie i ułoży się do buta, biega się wyśmienicie. Mam to szczęście, że biegam na śródstopiu, więc nie odczuwałem specjalnej twardości podłoża. Ktoś, kto uderza w czasie biegu piętami o grunt, pewnie czułby dyskomfort. Mnie jednak to nie przeszkadzało, a biegałem nawet szybkie tempówki, więc stopy mocno lądowały na ziemi.

Zaznaczenie palców robi wrażenie.

Trochę obawiałem się sznurowania. Okazało się jednak, że jest rewelacyjnie i świetnie trzyma stopę w bucie. Nie czułem żadnego przesuwania się buta, a stopy cały czas były stabilne. Musicie przyznać, że to bardzo ważne dla komfortu biegania.

Zauważyłem również, że podczas deszczu materiał nie przemaka, a przynajmniej nie robi tego tak szybko, jak wszelkie buty „oddychające” z siateczką. Zaliczam to także na plus Merrto.

Podsumowanie

Gdybym miał biec w zawodach ulicznych na dziesięć kilometrów, to założyłbym je. W mojej ocenie są one wygodne, lekkie i dają poczucie bliskiego kontaktu z podłożem. Biorę to za ich zaletę. Zdaję sobie jednak sprawę, że to nie są buty dla wszystkich, a na pewno nie dla tych, którzy wchodząc do sklepu z obuwiem biegowym zwracają uwagę na amortyzację. Nie jestem w tej chwili przekonany, czy zdecydowałbym się na przebiegnięcie w nich biegu dłuższego niż 10 kilometrów. Może przy jakiejś okazji spróbuję 🙂 Co by jednak nie mówić, jestem zadowolony i póki nie zrobi się jakoś specjalnie zimno, będą to moje podstawowe buty treningowe.

Buty możecie zobaczyć/kupić na Amazonie lub aliexpressie.

 

Komentarze

komentarze

Comments are closed.