Jak biegać po lesie i się w nim nie zgubić?

Jak biegać po lesie i się w nim nie zgubić?

Niemal każdy lubi biegać po lesie. Są też i tacy, którzy nie biegają, bo boją się, że się zgubią. To jest artykuł dla jednych i drugich.

Zdarza się nam i pewnie zdarzać się będzie coraz częściej, brać udział w biegach na orientację. Uczymy się ich pilnie, jednak mamy świadomość, że jeszcze sporo nam brakuje zarówno wiedzy jak i umiejętności, żeby mieć pewien psychiczny komfort podczas tego typu zawodów. Wyznajemy jednak zasadę kaizen, więc małymi krokami, z zawodów na zawody, będziemy coraz bardziej doskonali, w tym co robimy 😉 A na pewno będziemy mieć za każdym razem dużo frajdy, bo przecież o nią w tym całym bieganiu chodzi.

Autor w lesie pod domem, w którym nie sposób się zgubić 🙂

Uwielbiamy biegać po lasach (no i po górach oczywiście, ale do tych mamy jednak troooochę dalej) i lubimy się w nich zagubić. Czasami w sposób kontrolowany, tak jak podczas biegów na orientację, a czasami zupełnie przypadkowo. Nagle po prostu okazuje się, że nie za bardzo wiemy, gdzie jesteśmy, a trzeba przecież wrócić do punktu, z którego się wybiegło.

Tylko jak to zrobić?

Jeżeli nie wiecie, to podpowiemy. Poniżej przeczytacie, krótki poradnik dla początkujących jak biegać po lesie i odnajdywania się w nim. I dla tych, którzy nie mają zegarka z wgranym trackiem lub nawigacją.

Słupek działowy w lesie.

Przed wbiegnięciem do nieznanego lasu warto zaobserwować pierwszy napotkany kamienny słupek. Znajdować się on powinien na jakimś skrzyżowaniu leśnych dróg i powinien być od góry pomalowany na biało. Różnie to z tym pomalowaniem bywa i różnie nadleśnictwa dbają o słupki, ale generalnie szukamy kamiennego słupka.

Narożnik słupka działowego wskazuje kierunek północny.

Każdy ze słupków powinien mieć naniesione cztery liczby, oznaczające kolejne kwartały lasu. Dwie liczby pary są mniejsze, dwie kolejne większe. I teraz rzecz ważna – miejsce w którym liczba znajduje się na słupku jest nieprzypadkowe.

Przykładowa numeracja na słupku działowym. Strzałka wskazuje północ.

Mając przed sobą słupek możemy z łatwością wyznaczyć kierunki świata. Numeracja kwartałów w lesie prowadzona jest zawsze z kierunku wschodniego na zachód. Kiedy dojdzie do skraju lasu, przesuwa się na południe i rozpoczyna się znów od wschodu.

Numeracja kolejnych kwartałów w lesie.

Mając więc przed sobą słupek, wiemy, że:

– bok z najmniejszą liczbą wskazuje północny wschód,

– wierzchołek pomiędzy parą mniejszych liczb wskazuje północ.

Jeżeli więc wchodząc do lasu zapamiętaliśmy numery najbliższego słupka, jesteśmy w stanie do niego dotrzeć. Możemy też bez problemów iść w określonym kierunku, wystarczy, że mniej więcej wiemy, w którym kierunku wyruszyliśmy do lasu.

Ze swojej strony, życzymy wam długich leśnych wypraw biegowych, w czasie których będziecie się i gubić i odnajdywać 🙂

 

Komentarze

komentarze

Comments are closed.