
Jak biegać po lesie i się w nim nie zgubić?
Niemal każdy lubi biegać po lesie. Są też i tacy, którzy nie biegają, bo boją się, że się zgubią. To jest artykuł dla jednych i drugich.
Zdarza się nam i pewnie zdarzać się będzie coraz częściej, brać udział w biegach na orientację. Uczymy się ich pilnie, jednak mamy świadomość, że jeszcze sporo nam brakuje zarówno wiedzy jak i umiejętności, żeby mieć pewien psychiczny komfort podczas tego typu zawodów. Wyznajemy jednak zasadę kaizen, więc małymi krokami, z zawodów na zawody, będziemy coraz bardziej doskonali, w tym co robimy 😉 A na pewno będziemy mieć za każdym razem dużo frajdy, bo przecież o nią w tym całym bieganiu chodzi.

Uwielbiamy biegać po lasach (no i po górach oczywiście, ale do tych mamy jednak troooochę dalej) i lubimy się w nich zagubić. Czasami w sposób kontrolowany, tak jak podczas biegów na orientację, a czasami zupełnie przypadkowo. Nagle po prostu okazuje się, że nie za bardzo wiemy, gdzie jesteśmy, a trzeba przecież wrócić do punktu, z którego się wybiegło.
Tylko jak to zrobić?
Jeżeli nie wiecie, to podpowiemy. Poniżej przeczytacie, krótki poradnik dla początkujących jak biegać po lesie i odnajdywania się w nim. I dla tych, którzy nie mają zegarka z wgranym trackiem lub nawigacją.

Przed wbiegnięciem do nieznanego lasu warto zaobserwować pierwszy napotkany kamienny słupek. Znajdować się on powinien na jakimś skrzyżowaniu leśnych dróg i powinien być od góry pomalowany na biało. Różnie to z tym pomalowaniem bywa i różnie nadleśnictwa dbają o słupki, ale generalnie szukamy kamiennego słupka.

Każdy ze słupków powinien mieć naniesione cztery liczby, oznaczające kolejne kwartały lasu. Dwie liczby pary są mniejsze, dwie kolejne większe. I teraz rzecz ważna – miejsce w którym liczba znajduje się na słupku jest nieprzypadkowe.

Mając przed sobą słupek możemy z łatwością wyznaczyć kierunki świata. Numeracja kwartałów w lesie prowadzona jest zawsze z kierunku wschodniego na zachód. Kiedy dojdzie do skraju lasu, przesuwa się na południe i rozpoczyna się znów od wschodu.

Mając więc przed sobą słupek, wiemy, że:
– bok z najmniejszą liczbą wskazuje północny wschód,
– wierzchołek pomiędzy parą mniejszych liczb wskazuje północ.
Jeżeli więc wchodząc do lasu zapamiętaliśmy numery najbliższego słupka, jesteśmy w stanie do niego dotrzeć. Możemy też bez problemów iść w określonym kierunku, wystarczy, że mniej więcej wiemy, w którym kierunku wyruszyliśmy do lasu.
Ze swojej strony, życzymy wam długich leśnych wypraw biegowych, w czasie których będziecie się i gubić i odnajdywać 🙂